Szende Ferencet, az Operaház kiváló baritonistáját Szilveszter éjszaka súlyos baleset érte. Szende a Szilveszter estét családjával és barátjával, Révész Marcell operaénekessel az Arany János utca 27. sz. alatti lakásában töltötte. A társaság az ebédlőben tartózkodott. Itt volt felállítva a karácsonyfa is, amelyre három csillagszórót erősítettek. Szende két csillagszórót meggyújtott, azután barátjával átvonult a szalonba, ahol zongorázni kezdett. Távollétében Szende felesége gyújtotta meg a harmadik csillagszórót. Egyszerre ijedten vették észre, hogy a száraz fenyőgally tüzet fogott. Csakhamar lángban állott az egész karácsonyfa.
Szende Ferenc berohant az ebédlőbe és megkísérelte, hogy a karácsonyfát eltapossa. A fa azonban eldőlt és a mellette levő nehéz plüssfüggöny is tüzet fogott. Néhány perc alatt a szőnyegekhez és a bútorokhoz is elért a tűz. Szende kiszaladt a szobából, hogy segítséget hozzon, de ekkor már arcán, orrán és balkarján súlyos égési sebeket szenvedett, sőt a haja is lángot fogott.
Csak a művész lélekjelenlétének köszönhető, hogy az égő hajcsomót összemarkolva, azt el tudta oltani. Az égett sebeket a mentők kötözték be, majd megérkeztek a tűzoltók is, akiknek sikerült megakadályozni, hogy a tűz a lakás több részére is átterjedjen. Az ebédlő azonban a bútorokkal, szőnyegekkel és faburkolattal teljesen elégett.
Magyar Jövő, 1927. január 4.
Szende Ferenc (1887 – 1956) korának egyik legnépszerűbb baritonja volt, jellemző, hogy szilveszteri balesetéről 19 napilap számolt be. A művész sérülései azonban mégsem lehettek komolyak, hiszen alig két héttel később ismét színpadra lépett. Szende már gyerekkorában szólókat énekelt a pécsi templomban, majd színészi pályáját kisebb vidéki társulatoknál kezdte. Bár hivatalos képzésben nem részesült, hangja, és főleg híres muzikalitása révén sorra kapta az énekes főszerepeket. Beugrással lépett fel először az Operaházban is, 1913-ban. Jó negyedszázados karrierje során közel 90 szerepet énekelt, 1940-ig maradt a dalszínház tagja. Örökös tagként és vitézként vonult nyugdíjba. A nemzeti érzelmű művész a jobboldali sajtó kedvence volt. Előbb 1939 nyarán, majd 1944 tavaszán is az intézmény leendő igazgatójaként emlegették, végül Szende „csak” főrendezőként tért vissza néhány hónapra az Operához. Az összeomlás után előbb Ausztriában, majd Argentínában élt magányosan, nagy nélkülözésben. 1956 utolsó napjaiban autóbaleset áldozata lett, kirabolt holttestét csak később találták meg. A cikkben emlegetett kislányok közül Szende Bessy színész lett, Emmy pedig fél évszázadon keresztül az Opera pénztárosa.