Elfeledett magyar énekesek – Diskay József

2023.11.21. 07:29 caruso_

Nevezhetünk-e operaénekesnek valakit, aki talán sohasem énekelt színpadon egyetlen valamirevaló szerepet sem, névjegyére egy időben mégis ezt a titulust íratta – demonstrálandó, hogy mégiscsak komoly művészember, nem holmi haknidalnok. Diskay József neve azonban végül mégsem az opera-, hanem az egyetemes filmművészet nagykönyvébe íratott fel (még ha apró betűkkel is). Rendhagyó életpályája azonban megérdemli az utókor figyelmét.

jazzsinger.jpgA dzsesszénekes című 1927-es film egy amerikai moziban

Diskay Klein Józsefként született 1887. december 26-án (legalábbis a halotti anyakönyvi kivonata alapán, több forrás az 1886-os, 1889-es, sőt az 1899-es évszámot adja meg) Klein Mór (1849–1914) tapolcai kereskedő és „hordójelző” (azaz mértékhitelesítő) és Kohn Karolina (1857–1928) második fiaként. Bátyja, Diskay Sándor (1883–1953) huszonötéves korától Budapesten kereste a kenyerét valódi bohém, belevaló fotóművészként. Nevéhez számos szabadalom fűződik, 1940-es betiltásáig a Rákóczi úton és a város több pontján tartott fent műtermeket (olykor feleségével, Kallós Rózával közösen is) és vezette a Mona Lisa fényképészeti és festészeti vállalatot. Számos remek portréja maradt fenn, többek között József Ferenc főhercegről, Szép Ernőről, Krúdy Gyuláról, de ő készítette Környei Béla tenorista utolsó felvételét is. Emellett sport- és színházi fotósként működött, állandó munkatársa volt a korszak legnépszerűbb bulvár szaklapjának, a Színházi Életnek, ahol rendszeresen, sőt valójában indokolatlanul gyakran jelentek meg hírek világjáró öccséről. A családi névváltoztatást is ő kezdeményezhette 1906-ban. Diska (az ihletforrás) egykor önálló falu volt alig néhány kilométerre Tapolcától – ma már Kisapáti része. Nevüket Diskaiként jegyezték be, ám a testvérek általában az arisztokratikus y-os írásmódot használták.

diskayjozsef.jpgDiskay József (1887–1960)

A Klein családban a két fiút két lány követte. Klein Gizellát (1888–1944) egy tihanyi kereskedő és kisgazda vette feleségül. Pap Aladár a Tanácsköztársaság túlkapásai elől egyszemélyben védte meg az Apátságot a fosztogatóktól. Egykori érdemei ellenére neje és fia, Pap Andor Auschwitzban pusztult el. Diskay Malvin (1890–1978) Gottlieb (1945-től Hodászi) Rudolf felesége lett, aki előbb a tapolcai Pannónia, majd 1932 és 1940 között a kecskeméti Beretvás kávéházat és szállodát bérli, jelentős anyagi haszonnal. A világháború után Pesten próbálnak érvényesülni, itt már fogyó sikerrel. A legkisebb Diskai fiú, Imre (1893–1945) a nagykanizsai OTI (Országos Társadalombiztosító Intézet) háziorvosaként dolgozik. A köztiszteletben álló doktort és I. világháborús veteránt 1941-ben leváltják posztjáról. 1945 januárjában a mühldorfi koncentrációs táborban „szívgyengeség” következtében hal meg.

katonaporte.jpgDiskay katonaportréja
a magyar királyi budapesti 29. honvédgyalogezred albumában

Diskay József iskolai tanulmányait Tapolcán, majd Veszprémben végezte. Kereskedelmi érettségi után a Balatonmelléki Takarékpénztár Rt. tapolcai fiókjában lett gyakornok. Nem sokáig, nevét 1907 nyarán már a frissen megnyíló Blaha Lujza téri Népszínház-Vígopera énekkari tagjai között találjuk. „Énekhangját Máder Rezső fedezte fel és szerződtette ösztöndíjas tagnak a Népszínház-Vígoperához, ahol az éneklésre Graeff mester és a színjátszásra dr. Hevesi Sándor rendező tanította” – olvasható Schöpflin Aladár Magyar színművészeti lexikonjában. Mindebből annyi lehetett a valóság, hogy Máder a zöldfülű kóristának engedélyezte (vagy kötelezte rá), hogy a színház iskoláját is látogathassa, ahol valóban tanított Hevesi és a magyar származású Münchenben élő Graeff Károly Vilmos (született: Sparger Károly, külföldön: Charles William Graef, illetve Wolf William Sparge; Erdős Richard jeles basszista apósa) énekmester is. A növendékek évadvégi vizsgája után sztoikus nyugalommal állapította meg a Budapesti Hírlap ítésze: „Értékesebb hanganyagot sem találtunk a szereplők között.” A tanoncok nevét sem írta meg.

diskayjozsef2.jpgSztárportré Amerikából

Máder vállalkozása (és a reménybeli tenorista tanulmányai) egyetlen évadot ért meg. 1908 nyarán a tagjelölt Diskayt az Országos Színészegyesület két évi gyakorlatra kötelezi, melyet a jeles Zilahy Gyula debreceni székhelyű színtársulatánál kezdett meg. Kisebb szerepek mellett már ekkor járta a vidéket, énekelt minden rendű és rangú rendezvényen, rutint és dalrepertoárt gyűjtött – és talán azt is megsejtette, nem ő lesz a Magyar Caruso. Cserébe Sándor bátyjához hasonlóan benne is működött egy egészséges életösztön, melynek segítségével mindig megtalálta az új, előre vezető utakat. Például pályakezdő énekesekre nagyon nem jellemző módon mikrofon elé állt. „Csak rövid ideje tűnt fel Diskay József, ez a fiatal, kitűnő dalénekes és már országszerte ismerik a nevét. Az Odeon vette fel legelőször, utána a Baby Record, és most már mindenfelé hívják énekelni. Ez igazolja, hogy művészettel, kitűnő magyarsággal és bariton színezetű puha, behízelgő hangjával eldalolt nótái általános tetszésre találtak.” A Zenekereskedelmi Közlöny reklámízű beszámolójából kitűnik, hogy Diskay, akinek felvételeit több kiadó is megjelentette, bizonyos ismeretségre tett szert. Mindez a művész pályafutására is kihatással van, a következő hónapokban egészen más felhanggal hirdetik erdélyi fellépéseit, ahol főként magyar nótákat és olasz dalokat énekel. Lemezei alapján Diskay valóban kellemes hangú szalontenor, nem különösebben jelentős volumennel. Cseppet affektálva, de szépen frazeál. Inkább bárénekes, mint a jövő Cavaradossija.

30415274027.jpgKotta cimlapon

1912 tavaszán már biztos, hogy Budapesten él, ahol az újsághírek szerint Bánffy Miklós az Operaház kormánybiztosa ösztöndíjas tagnak szerződteti és külföldi tanulmányútra küldi. Nem tudni, hogy ez az utazás valóban megvalósult-e, neve nem szerepel a színház évkönyveiben és az Andrássy úton sem lépett soha színpadra. A 28 éves művész ígéretes pályafutását azonban félbevágja a világháború. Diskay szinte végigharcolja az öt évet, orosz, román és albán frontokon teljesít szolgálatot, párszor meg is sérül és több kitüntetést kap. Szabadságai alatt jótékonysági koncerteken lép fel. Végül 1919 februárjában, Lugoson szerel le főhadnagyi rangban.

cikk1928.jpg

Némi életrajzi fehér folt után, 1920 májusában a 34 éves, nagy rutinnal rendelkező Diskay New Yorkban koncertezik. A következő években – gyakran Kurucz János zeneszerző-zongorakísérő társaságában – bejárja Észak-Amerikát. Kanadától Bostonig és San Franciscóig számtalan helyen lép fel, még a legendás Sing Sing börtönben is énekel. Számos pályatársával ellentétben nem csupán a magyar emigrációt kereste fel, és nem csak az óhaza keserédes nótáival szórakoztatta közönségét. Diskay ebben is előrelátó volt: állítólag tizenkét nyelven énekelte a legkülönfélébb stílusú számait: opera- és operettáriáktól a slágeren át a vallásos művekig. Valószínűleg nem volt akkora sztár, mint ahogy itthon állították, az sem biztos, hogy „fényújságok hirdették a nevét”, mint ahogy ezt a Színházi Élet reklámozta. Az viszont tény, hogy leszerződtette a neves Keith Contract vaudeville tröszt, amely Amerika-szerte többszáz színházba szállította a változatos műsort – így Diskayét is. A tenor ezen felül folytatta gramofon-énekesi pályáját, a Radio Corporation „drótnélküli telefonhírmondó” hangversenyén pedig ő volt az első, akinek magyar énekét a hatalmas országban sugározták.

krokodilfarmon.jpgDiskay egy krokodilfarmon

Joseph Diskay 1924 körül költözhetett Los Angelesbe, ahol részt vett a „beszélőfilm” első kísérleteiben is. 1927-ben megkapta az amerikai állampolgárságot. Egy évvel később jelent meg itthon az egyetlen magánéletére vonatkozó hír, mely szerint eljegyezte Mary Miles Minter „jó nevű filmsztár”-t. A hölgy azonban a cikk állításával ellentétben már se nem húsz éves, se nem jónevű. Minter ekkorra egy az anyja által erősen traumatizált bukott némafilmszínész, akit ráadásul a producere-kedvese meggyilkolásával is megvádoltak… Ha volt is némi liezonja a magyar énekessel, a házasságig nem jutottak el – Diskay agglegényként halt meg.

olajkut.jpgDiskay és Kertész Mihály a Long Beach-i olajkutaknál

A Los Angelesben jól kereső, Sunset Boulevard-i otthonában énekiskolát is működtető tenorista karrierjének következő állomása Hollywood lesz. „Még nem hallottatok semmit!” Így szól – igen stílusosan – A dzsesszénekes, az első hangosfilm egyik kezdőmondata. Ám a forgatáson kiderült, hogy Warner Oland nem tudja elénekelni a Kol nidré kezdetű zsidó imát. Valahonnan előkerítették Diskayt, aki történetesen jól ismerte a héber liturgiát, és a színfalak mögött gyönyörűen el is dalolta a szent éneket, miközben a kántort játszó színész a kamerák előtt tátogott. A hangosfilm eső filmtrükkje olyan jól sikerült, hogy a magyar tenoristát később több apróbb szerepre is leszerződtették a stúdiók. Bár a nemzetközi filmadatbázis csupán négy munkáját tünteti fel (A dzsesszénekes – The Jazz Singer /1927/, A fekete gárda – The Black Watch /1929/ – 24.30-tól hallható müezzinként, Egy szerelem hajnalán – When Love Is Young /1937/, Volt egyszer egy nászút – Once Upon a Honeymoon /1942/), ennél hosszabb a lista. Az 1929-es Is Everybody Happy?-ben egy kávéházi énekest alakít, az 1934-es Orient Express-ben szintén dalol, ezúttal egy magyar parasztmulatságon.

muezzin.jpgDiskay A fekete gárda Müezzinjeként

Nem tudni, 1920-as távozása után hazajött-e valaha, azonban ha meg is látogatta a családját, akikkel mindvégig szoros kapcsolatot ápolt, soha nem lépett fel Magyarországon. 1939 után – az ismert politikai okokból – az itthoni sajtóban megritkultak a hírek a művész felől. A legendásan nagyevő, közszeretetnek örvendő énekes a világháború éveiben fokozatosan visszavonult. Olykor fellépett még egy-egy magyar rendezvényen, illetve tanított. Bár örökké nyitva lévő lakásának ajtaján egy tábla lógott „WALK-IN” felirattal, csütörtöki fogadónapján a látogatók lassanként elmaradoznak. Többen elhunytak, sokan lemorzsolódtak a régi barátok és tisztelők közül, miután már nem ragyogott olyan fényesen Diskay csillaga.

gellertimre_karikatura.jpgGellért Imre karikatúrája

A korpulens és korosodó művész távolságtartó bölcsességgel szemlélhette a világot. „Lenézőleg nyilatkozott a helybeli magyar hetilapról és egy New York-i hetilapról, amelynek szerkesztői a múltban élnek és megértés helyett gyűlöletet hirdetnek, béke helyett hidegháborúra uszítanak. Elítélte, hogy szabadnak hirdetett hazánkban nemrégen éreztették vele, hogy postai cenzúra van, amellyel szabályozni próbálják, hogy mit olvassunk és mit ne olvassunk” – emlékezett vissza az egyik utolsó barát, E. H. Neuwald. Diskay József 1960 nyarán otthonában agyvérzést kapott. Hiányát néhány nappal később fedezték fel, és bár kórházba szállították, segíteni már nem tudtak rajta. Június 6-án, 72 évesen hunyt el.

image.jpgJoseph Diskay halotti anyakönnyi kivonata

Búcsúztatóját az Eagle Rock szabadkőműves páholy tartotta, melynek régi tagja volt, és Nyíregyházi Ervin, egy pesti operakórista kallódó zongoravirtuóz fia játszott Beethovent. Noha Diskay teljes életet élt és anyagi nehézségei sem lehettek, nem akart kint maradni egyedül, idegenben. Hamvait végakarata szerint hazaküldték. Urnáját egyetlen életben maradt húga a tapolcai izraelita temetőben, édesanyjuk sírjába temettette. A néhány éve gondosan rendbe hozott kis temetőben nyugszik Diskay József, az első amerikai hangosfilm magyar énekese.

2 komment

Címkék: elfeledett magyar énekesek Diskay József

A bejegyzés trackback címe:

https://caruso.blog.hu/api/trackback/id/tr5218263371

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

stolzingimalter 2023.11.24. 08:29:49

Nyíregyházi talán több volt, mint kallódó virtuóz...

caruso_ 2023.11.29. 22:51:37

abszolút több! de egy nem róla szóló hosszú bejegyzés végén, mint új szereplő - bár agyaltam én is rajta - megsem kaphatott egy sornál többet... sokkal jobb nem jutott róla eszembe, és a kalandos életének abban a szakaszában éppen kallódott... de azért mégiscsak virtuóz volt...
de bármilyen hasonló terjedelmű megoldást szívesen fogadok! :)

Címkék

#metoo (2) 1956 (6) 4.48 Psychosis (1) Aalto Theater Essen (1) Ábrahám Pál (3) Adler Adelina (1) Adolphe Adam (3) Adrian Eröd (3) Agnes Baltsa (1) Agneta Eichenholz (4) Agrippina (1) Aida (7) Ailyn Perez (2) ajánló (7) Alban Berg (3) Alcina (1) Alekszander Borodin (1) Alessandro De Marchi (1) Alessandro Scarlatti (1) Alexander Vinogradov (1) Alfred Sramek (1) Alice Herz-Sommer (1) Almási Sári (1) Alszeghy Kálmán (3) Amahl és az éjszakai látogatók (1) Ambrogio Maestri (1) Ambroise Thomas (3) Amilcare Ponchielli (1) Amit akartok (Was ihr wollt) (1) Andreas Bauer Kanabas (5) Andreas Homoki (1) Andreas Schager (2) Andreas Scholl (1) Andrea Breth (1) Andrea Chénier (2) André Schuen (3) Angela Denoke (2) Angelica nővér (3) Angerer Margit (1) Anita Rachvelishvili (1) Anja Harteros (1) Anja Kampe (2) Anna Larsson (2) Anna Netrebko (1) Anna Sophie von Otter (2) Anne Roselle (2) Ante Jerkunica (2) Antoine Mariotte (1) Antonín Dvorák (3) Antonio Carlos Gomes (1) Antonio Pappano (1) Antonio Smareglia (1) Anyegin (2) Arabella (1) Arena di Verona (6) Ariadné Naxosz szigetén (1) Aribert Reimann (1) Arrigo Boito (2) Artaserse (1) Arturo Chacón-Cruz (2) Arturo Toscanini (1) Asmik Grigorian (1) Attila (2) autógramm (1) Az álarcosbál (2) AZ Antikrisztus bukása (1) Az arab éjszaka (1) Az árnyék nélküli asszony (2) Az idegen (L Étranger) (1) Az idegen nő (La stragniera) (1) Az istenek alkonya (1) Az öreg hölgy látogatása (1) Az Orléans-i szűz (1) A bajadér (2) A béke napja (1) A bolygó hollandi (8) A bűvös vadász (4) A csalogány (1) A csavar fordul egyet (4) A csodálatos mandarin (1) A diótörő (4) A fából faragott királyfi (2) A félresikerült menyasszonycsere (1) A genti kovács (1) A három narancs szerelmese (1) A hattyúk tava (3) A holtak házából (1) A játékos (1) A kaméliás hölgy (1) A kegyencnő (1) A kékszakállú herceg vára (4) A köpeny (3) A loudoni ördögök (1) A nagy Gatsby (1) A nürnbergi mesterdalnokok (2) A Nyugat lánya (2) A próféta (1) A puritánok (1) A Rajna kincse (5) A sevillai borbély (3) A szerelmeslevél (1) A távoli hang (1) A trubadúr (2) A varázsfuvola (3) A varázslónő (1) A walkür (3) A windsori víg nők (1) A zsidónő (2) Bajazzók (2) Balassa Sándor (1) balett (51) Bál a Savoyban (3) Bánffy Katalin (1) Bánffy Miklós (5) Bánk bán (1) Bánó András (1) Barabás Marianna (4) báró Orczy Bódog (1) báró Podmaniczky Frigyes (1) Barrie Kosky (8) Bársony Dóra (2) Bartók Béla (7) Bartók Péter (2) Bayerische Staatsoper (14) Bayerische Theaterakademie München (11) Bayreuth (7) Bécsi Újévi Koncert (1) Bedrich Smetana (1) Bejun Mehta (1) Békés András (2) bélyeg (2) Benjamin Britten (13) Berczelly István (1) Berkes János (1) Bernd Alois Zimmermann (4) Bertrand de Billy (2) beszámoló (231) Billy Budd (1) Birgit Nilsson (1) Bogdan Volkov (1) Bohémélet (2) Borisz Godunov (1) Boris Christoff (1) Boross Csilla (1) Borsa Miklós (1) Bo Skovhus (4) Brandon Jovanovich (2) Bregenzer Festspiele (1) Bretz Gábor (3) Brigitte Fassbaender (1) Bubik Árpád (1) Buzás Viktor (1) Calixto Bieito (3) Camilla Nylund (3) Camille Saint-Saëns (2) Camille Saint Saens (2) Capriccio (1) Carlo Bergonzi (1) Carl Heinrich Graun (1) Carl Maria von Weber (5) Carmen (2) Casa Verdi (3) cd (15) Cecilia Bartoli (3) Celeng Mária (2) Chabert ezredes (1) Charles Castronovo (1) Charles Gounod (4) Chrisopher Maltman (1) Christian Jost (2) Christian Thielemann (3) Christof Loy (3) Christopher Ventris (2) Christoph Eschenbach (2) Christoph Pohl (4) Christoph Willibald Gluck (3) Claude Debussy (3) Claudia Mahnke (2) Claudio Monteverdi (1) Claus Guth (2) Conchita Wurst (1) Cosi fan tutte (4) Csinády Dóra (1) Csipkerózsika (2) Daniel Barenboim (1) Daniel Behle (1) Daniel Oren (1) Danton halála (1) Dan Ettinger (1) Daphné (1) David Alden (2) David T. Little (1) debreceni Csokonai Színház (1) Der Schatzgräber (1) Deutsche Oper am Rein Düsseldorf (4) Deutsche Oper Berlin (9) Diana Damrau (1) Diana fája (L arbore di Diana) (1) Didone abbandonata (1) Dido és Aeneas (1) Die andere Frau (A másik nő) (1) Die ensten Menschen (1) Dinorah (1) Diótörő és Egérkirály (8) Diskay József (1) Dmitrij Sosztakovics (5) Dmitri Hvorostovsky (4) Dmitri Tcherniakov (3) Dmitry Korchak (1) Dog Days (1) Dohnányi Ernő (4) Domenico Scarlatti (1) Döme Zoltán (1) Donald Runnicles (1) Don Giovanni (1) Don Quijote (4) Doris Soffel (2) Dózsa György (1) Dózsa Imre (1) dr. Tóth Aladár (1) E. T. A. Hoffmann (8) Edita Gruberova (2) Edith Haller (2) Eduard von Winterstein Theater Annaberg Buchholz (1) Edvard Grieg (1) Edward Clug (1) Egisto Tango (3) Ékkövek (Juwels) (1) Eladott menyasszony (1) Elbphilharmonie (1) Elektra (3) elfeledett magyar énekesek (28) Elina Garanca (2) Elza van den Heever (1) Enea Scala (1) énekverseny (1) Engelbert Humperdinck (3) Enrico Caruso (10) Eötvös Péter (1) építészet (6) Erdélyi Hajnal (1) Eric Cutler (2) Erkel Ferenc (11) Erkel Színház (6) Ermanno Wolf-Ferrari (1) Ernani (2) Ernst Krenek (2) Erwin Schrott (1) Erwin Schulhoff (1) Eugen dAlbert (1) Evelino Pidò (1) Evelyn Herlitzius (3) évforduló (53) Fabio Luisi (2) Falstaff (3) Farsangi lakodalom (1) Faust (3) Fehér András (1) Feld Kálmán (1) Félkegyelmű (1) Feltámadás (1) Ferdinand Fellner (3) Ferrucio Furlanetto (5) Festspielhaus St. Pölten (1) Fidelio (1) Fierrabras (1) Figaro házassága (2) film (7) Fischer Ádám (1) Fjodor Saljapin (2) Flight (1) Florentine Klepper (2) Fodor Géza (2) Fosca (1) fotó (2) Frair Alessandro (1) Francesco Lanzillotta (1) Francesco Meli (2) Francis Poulenc (1) Franco Zeffirelli (1) Frank Martin (1) Franz Grundheber (1) Franz Schreker (3) Franz Schubert (5) Fráter Gedeon (1) Fricsay Ferenc (1) Friedmann Mór (1) Fülöp Attila (2) Gábory Magda (1) Gabriele Schnaut (1) Gaëlle Arquez (1) Gaetano Donizetti (6) Gafni Miklós (1) Gál György Sándor (1) Gáncs Edit (1) Gárdonyi Géza (1) Gartnerplatztheater (3) Georges Bizet (1) George Balanchine (1) George Petean (2) George Philipp Telemann (1) Georg Friedrich Handel (9) Georg Niggl (1) Georg Nigl (1) Georg Zeppenfeld (3) Gera István (1) Gere Lola (1) Gerhard Siegel (3) Giacomo Meyerbeer (5) Giacomo Puccini (22) Gianni Schicchi (4) Gian Carlo Menotti (1) Gioacchino Rossini (8) Gioconda (1) Giorgio Battistelli (1) Giovanna Casolla (1) Giovanni Paisiello (1) Giselle (3) Giuseppe Giacomini (1) Giuseppe Verdi (41) Goldmark Károly (7) Gombos Éva (1) Göre Gábor (1) Gottfried von Einem (2) Götz von Berlichingen (1) Grace Bumbry (2) gróf Esterházy Ferenc (1) gróf Esterházy Miklós József (1) Gulyás Dénes (1) Gun-Brit Barkmin (2) Gustavo Dudamel (1) Gustav Mahler (4) Gyenge Anna (2) Győri Balett (1) Győri Nemzeti Színház (1) Gyurkovics Mária (1) Hágai Katalin (1) Halál Velencében (1) Halka (1) Hamari Júlia (1) Hamlet (3) Hankiss Ilona (1) Hans Heiling (1) Hans Pfitzner (1) Hans Werner Henze (1) Három nővér (1) Háry János (4) Hector Berlioz (1) Heinrich Marschner (1) Helen Traubel (1) Henry Purcell (1) Hermann Helner (3) Hermann Waltershausen (1) Himnusz (1) Hoffmann meséi (5) Horthy Miklós (1) Horvát Nemzeti Színház Zágráb (6) Hovanscsina (1) Hubay Jenő (3) Hugenották (3) Hunyadi László (4) Húzd rá Jonny! (1) I. világháború (5) Iain MacNeil (3) Ian Bostridge (2) Ian Koziara (2) idézet (47) Idomeneo (1) ifj. Alexandre Dumas (1) ifj. Nagy Zoltán (1) Ifjú szerelmesek elégiája (1) Igor herceg (1) Igor Stravinsky (9) II. világháború (1) Il primo omicidio (1) Il Teorema di Pasolini (1) Immo Karaman (5) Ingo Metzmacher (2) Innsbrucker Festwochen der Alten Musik (2) interjú (3) Intolleranza (1) Iphigénia Tauriszban (2) István király (1) I pazzi per progetto (1) Jacques Fromental Halévy (1) Jacques Offenbach (7) Jane Archibald (1) János vitéz (1) Járay József (1) Jaromír Weinberger (2) Jean-Christophe Malliot (3) Jennifer Holloway (2) Jennifer Wilson (2) Jenufa (1) Jiri Bubenicek (2) Johann Adolf Hasse (3) John Lundgren (2) John Osborn (2) John Relyea (2) Jolanta (1) Jonas Kaufmann (3) Jonathan Dove (1) José Carreras (1) Joyce DiDonato (3) Juan Diego Florez (3) Jules Massenet (4) Juliane Banse (1) Julius Caesar (3) Kacsoh Pongrác (1) Kálmán Imre (2) Kálmán Péter (4) kántor (1) Karácsony-éj (1) Karel Burian (2) Karenina Anna (1) Karine Deshayes (1) Karl Eilaszberg (1) Karol Szymanowski (1) Kárpáth Rezső (1) Karsten Januschke (2) Kasper Holten (2) Kathleen Ferrier (1) Katonák (Die Soldaten) (4) Katya Kabanova (1) Kelen Péter (1) Kelen Tibor (2) Keleti Éva (1) Kenéz Ernő (1) Kenneth MacMillan (1) Kent Nagano (3) képeslap (1) képregény (1) képzőművészet (2) Kerényi Mikós Dávid (8) Kertesi Ingrid (1) Kertész Iván (1) kiállítás (2) Királyi gyermekek (3) Királyi Operaház Stockholm (3) Kirill Petrenko (2) Kirill Serebrennikov (2) Kishegyi Árpád (1) Kisvárosi Lady Macbeth (1) Klaus Florian Vogt (1) Kodály Zoltán (4) Kolonits Klára (1) Komische Oper Berlin (12) könyv (24) Kossuth Kiadó (2) Kovács János (1) Kovalik Balázs (30) Kováts Nóra (1) Kövesdy Pál (1) Kozmér Alexandra (1) Krénusz József (1) Krzystof Pendereczki (1) Kukely Júlia (1) Kukuska Tatjana (1) Kurt Weill (2) Laczkfi (1) Laczó István (1) Lamberto Gardelli (1) Lammermoori Lucia (2) Lángok (Plameny) (1) Laurence Kilsby (1) Laurent Pelly (1) Laurisin Lajos (1) Lauri Vasar (2) Lawrence Brownlee (3) Lazarus (1) Lear (1) Lea Desandre (1) lego (1) Lehár Ferenc (1) Lendvai Ervin (1) Leningrád szimfónia (1) Leonard Bernstein (1) Leos Janacek (5) Leo Hussain (3) Leo Mujić (3) Leo Nucci (3) Leo Slezák (2) Les Ballets de Monte Carlo (3) Le Bal (1) Le Grand Macabre (1) Le vin herbé (1) Ligeti György (1) Lisette Oropesa (1) Lohengrin (5) Louis Langrée (1) Luca Pisaroni (3) Lucca (1) Luciano Pavarotti (2) Lucia Popp (1) Ludwig Karpath (1) Ludwig van Beethoven (1) Luigi Cherubini (1) Luigi Dallapiccola (1) Luigi Nono (1) Luisa Mandelli (2) Lulu (1) Macbeth (4) Madonna ékszere (1) Magdalena Kožená (1) magyar operák (21) Mahagonny (2) Makropulos-ügy (2) Manfred Trojahn (1) Manon (1) Marc Minkowski (1) Maria Bergtsson (4) Maria Callas (3) Mariella Devia (2) Markgräfliches Opernhaus Bayreuth (1) Markus Marquardt (3) Martha Mödl (1) Márton Dávid (2) Massányi Viktor (1) Mathis a festő (1) Mats Ek (1) Medea (1) Mefistofele (2) Melissa Hamilton (3) Melis György (6) Mese Szaltán cárról (2) Metropolis (1) Metropolitan Opera New York (8) Mezey Béla (1) Michael Hofstetter (8) Michael Nagy (3) Michael Obst (1) Michael Schade (3) Michele Pertusi (1) Mieczysław Weinberg (1) Mikó András (1) Miskolci Nemzeti Színház (1) Misura Zsuzsa (1) Mogyeszt Petrovics Muszorgszkij (2) Mojka Erdmann (1) Moshe Leiser (3) Müller Katica (1) Mundruczó Kornél (1) Nabucco (3) Nadar (1) Nádasdy Kálmán (2) Nadja Michael (1) Nagy Ferenc (1) Nagy Zoltán (4) Narciso (1) Narodni Divadlo Praha (5) Natalie Dessay (4) Neil Shicoff (3) nekrológ (24) Neményi Lili (1) Nemzeti Színház (2) Népszínház-Vígopera (1) népzene (1) Nikolaus Lehnhoff (1) Nina Stemme (3) Nino Machiadze (1) Nopcsa Elek (1) Norma (2) Nyári Zoltán (2) Nyikolaj Rimszkij-Korszakov (4) Oberammgau (1) Oberon (1) Oberto (1) Oksana Lyniv (1) Oláh Gusztáv (2) Olasz nő Algírban (1) Olivier Py (1) OMIKE (1) opera (30) Opéra-Comique (2) Operaház (127) operaházak (4) operaházi kronológia (41) operakultúra (4) opera abc (23) Opera Ballet Vlaanderen (2) Opéra national de Paris (9) operett (4) Opern Köln (3) Oper Frankfurt (11) Oper Graz (6) Oper Leipzig (4) Oper Wuppertal (1) Orendt Gyula (1) Orfeusz (3) Orfeusz az alvilágban (1) Orr (1) Ory grófja (2) Oscar Strasnoy (1) Otello (5) Otto Klemperer (1) Otto Nicolai (1) Ottrubay Melinda (1) Páka Jolán (1) Palcsó Sándor (2) Palestrina (1) Palló Imre (1) Paola Capriolo (1) Parasztbecsület (2) Parsifal (7) Patrice Caurier (3) Patricia Petibon (1) Patrizia Ciofi (1) Paul Hindemith (1) Paul Potts (1) Pavol Breslik (2) Pécsi Balett (1) Pécsi Nemzeti Színház (1) Peer Gynt (2) Pelléas és Mélisande (1) Pelle Erzsébet (1) Perotti Gyula (2) Peskó Zoltán (1) Pesti Német Színház (1) Peter Grimes (6) Peter Konwitschny (5) Petrovics Emil (1) Philippe Jaroussky (2) Philipp Venables (1) Pier Giorgio Morandi (2) Pietro Mascagni (2) Pietro Spagnoli (2) Pikk dáma (2) Pilinszky Zsigmond (2) Pillangókisasszony (2) Piotr Beczala (2) Pjotr Iljics Csajkovszkij (14) Plácido Domingo (6) Pogány László (1) Poldini Ede (1) Pol Plancon (1) popkultúra (1) Poppea megkoronázása (1) Rab István (1) Radnai Miklós (1) Radnay György (1) Rainer Trost (2) Ramon Vinay (1) Raphaël Pichon (1) recept (1) Renata Tebaldi (3) Renée Fleming (1) René Jacobs (2) René Pape (3) Ricarda Merbeth (2) Riccardo Muti (1) Richard Strauss (18) Richard Wagner (40) Rigoletto (2) Ripp van Winkle (1) Roberto Alagna (1) Roberto Aronica (1) Roberto Frontali (1) Roger király (1) Roland Geyer (3) Romeo Castellucci (1) Rómeó és Júlia (1) Rőser Orsolya (1) Rösler Endre (1) Rote Laterne (1) Rothauser Teréz (1) Roxana Contantinescu (2) Rózsa S. Lajos (2) Rudi Stephan (1) Rudolf Nureyev (2) Ruggero Leoncavallo (4) Russell Braun (1) Ruszalka (3) Sába királynője (4) Sabine Devieilhe (1) Salome (1) Salomé (1) Salzburgi Ünnepi Játékok (5) Sámson és Delila (2) Samuel Marino (1) Samuel Ramey (1) Sámy Zoltán (1) Sara Jakubiak (2) Schiff Etel (1) Schilling Árpád (1) Sebastian Weigle (2) Sebeők Sári (3) Seidl Antal (2) Semiramide (1) Semperoper Drezda (21) Seregi László (1) Sergio Failoni (3) Silla (1) Simándy József (3) Simon Boccanegra (6) Simon István (9) Simon Keenlyside (1) Slávka Zámečníková (1) Slovenské Narodné Divadlo Bratislava (3) SNG Opera in balet Ljubljana (1) Solaris (1) Solti György (1) Sólyom-Nagy Máté (1) Sólyom-Nagy Sándor (1) Sonya Yoncheva (2) St. Margarithen (1) Staatsballet Berlin (1) Staatsoper Bécs (42) Staatsoper Berlin (5) Staatsoper Hamburg (3) Staatsoper Hannover (6) Staatstheater Braunschweig (4) Staatstheater Nürnberg (3) Stadttheater Giessen (6) Stanislaw Moniuszko (1) Stefan Herheim (1) Stéphane Degout (2) Styriarte (1) Sudlik Mária (1) Susanna Mälkki (2) Susan Boyle (1) Svanda a dudás (2) Sylvie Guillem (1) Szadko (1) Szamosi Elza (1) Szarvas Janina (2) Szegedi Nemzeti Színház (1) Szegedi Szabadtéri Játékok (4) Székely fonó (1) Székely Mihály (2) Széll Kálmán (1) Szende Ferenc (1) Szerelmi bájital (2) Szergej Prokofjev (4) Szigeti László (1) Sziget vazullusa (1) szilveszter (9) színház (1) Szokolay Sándor (1) Szőnyi Olga (1) Tamássy Éva (1) Tanja Ariane Baumgartner (2) Tannhäuser (4) Tatárjárás (1) Tata Várszínház (2) Tatjana Gürbaca (1) Teatro alla Scala Milano (6) Teatro Carlo Felice Genova (1) Teatro Comunale Bologna (1) Teatro dellOpera Roma (1) Teatro di San Carlo Napoli (1) Teatro La Fenice Velence (4) Teatro Regio di Parma (1) Tell Vilmos (1) temető (7) Theater an der Wien (20) Theater Bielefeld (1) Theater Chemnitz (2) Theater Erfurt (1) Theater Freiburg (2) Theater Münster (1) Théâtre du Châtelet (1) Théâtre Royal de la Monnaie (4) The Rakes Progress (3) Thomas Guggeis (1) Thomas Hampson (2) Tirana (9) Tiroler Festspiele Erl (2) tíz kép (30) Tobias Kratzer (3) Tomasz Konieczny (1) Torre del Lago (1) Torsten Fischer (1) Torsten Rasch (1) Tosca (2) Tóth Dénes (1) Traviata (4) Triptichon (2) Trisztán és Izolda (6) Trójaiak (1) Turandot (4) Tüzes angyal (1) Udvardy Tibor (1) ügynök (1) Új Színház (1) Ulf Schirmer (3) Ulisse (1) utazás (3) Valer Barna Sabadus (5) Varga András (1) Vásáry André (1) Vasily Barkhatov (3) Vera-Lotte Boecker (1) Vérnász (1) vers (1) VIII. Henrik (1) Viktor Ullmann (2) Vincent d Indy (1) Vincenzo Bellini (4) Vittorio Prato (1) Vladimir Jurowski (1) Vladimir Malakhov (1) Volksoper Bécs (1) Werner Egk (1) William Forsythe (1) Willi Boskovsky (1) Wolfgang Amadeus Mozart (12) Wolfgang Koch (2) Wozzeck (2) Xerxes (2) Zádor Dezső (1) Závodszky Zoltán (1) Željko Lučić (1) Zubin Mehta (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása